Realizované projekty v roce 2024

Jsme v tom spolu / Podpora vztahů a komunikace v rodinách

Období realizace: březen – prosinec 2024

Výše rozpočtu: 361 458 Kč, z toho aktivity projektu ve výši 271 458 Kč podpořeny z dotačního programu Rodina a ve výši 10 000 Kč podpořeny z grantu MAS Střední Vsetínsko z .s.

Záměrem projektu je zkvalitňování rodinných vztahů a komunikace, předcházení rizikovým situací v rodině a osvojení si nástrojů pro zdravé řešení již vzniklých náročných situací. Projekt se zaměřuje na podporu rodiny v tom, že si svou situaci uvědomí, popíšou, dokážou se zastavit a podívat se na jejich situaci z nadhledu. 

V roce 2024 jsme podpořili 31 osob formou poradenství pro rodinu, poskytli jsme celkem 44 setkání. Při poskytování poradenství pro rodiny jsme vytvářeli bezpečný prostor pro jednotlivé členy rodiny, který potřebovali proto, aby mohli otevírat citlivá a bolestivá témata – ztráta důvěry v partnera, obavy z možného konce vztahu, nespokojenost v oblasti zvládání konfliktů. Ze zpětných vazeb klientů vyplývá, že oceňovali možnost otevřít svá témata v bezpečném, naslouchajícím prostředí a uvědomit si, co potřebují. Obzvláště důležité téma se týkalo zvládání stresu a všech nároků, které současný svět na rodinu klade, a uvědomění si zdrojů pro lepší zvládání těchto výzev. 

V rámci projektu jsme nabídli celkem 58 hodin vzdělávání, kterého se účastnilo celkem 43 účastníků.

Vzdělávání probíhalo v několika různých formách a akcích. Mezi účastníky byla velmi oceňovaná Empatická podpůrná skupina, která se setkávala 1x 14 dní. Mezi témata, kterými se účastníci měli možnost zabývat, byla empatie k sobě, jasné sebevyjádření, zvládání stresu, vnitřní a vnější zdroje apod. Dále jsme realizovali sérii vzdělávacích akcí zaměřených na seznámení a nácvik efektivní komunikace. Vše probíhalo zážitkovou formou a účastníci si mohli vše prakticky vyzkoušet buď přímo s partnerem, se kterým se akce zúčastnili, nebo alespoň na svých vlastních situacích (simulované přehrávky).

Dále jsme vytvořili 4 nenásilné výzvy. Články jsme dále prezentovali v podpůrné facebookové skupině (svépomocná online komunita) a na FB stránce organizace. Nenásilné výzvy se specificky zaměřovaly na podporu partnerských vztahů – čtenáři v nich byli seznámeni s přístupem Internal family systems a jeho využití pro intimní vztahy. 

Témata výzev:

  • Naše vnitřní ekosystémy: Jak se projevují v partnerství?
  • Interakce částí v partnerství: síla vnitřních vyhnanců, vztahy odsouzené k zániku a odvážná láska
  • Interakce částí v partnerství: obránci, vyhnanci a když se vedení ujme vědomé Já
  • Vnitřní části v partnerství: rozhovor vědomých Já, usmiřování a náprava

 

V roce 2024 jsme založili svépomocnou online komunitu Cesta k sobě, cesta k druhým, kde sdílíme podněty k zamyšlení, nástroje k rozvoji apod. Do této facebookové komunity bude možnost se připojit i v dalším období.