Nenásilka - aby děti prospívaly

A taky učitelé, rodiče, … V prostředí důvěry, respektu a bezpečí je možné, aby se dobře žilo i učilo. Nenásilná komunikace a na ní postavená mediace ví, jak toho dosáhnout i v prostředí konfliktu, ke kterým tak nějak máme tendenci, ale když už na ně přijde, ne vždy je umíme správně ukočírovat. Natož děti a mladí lidé. V tomto kurzu dostanete výbavu dovedností nenásilné komunikace i technik dramatické výchovy a divadla, abyste mohli vytvářet prostředí, možnosti i vedení, které podpoří plynutí komunikace, překonávání rozdílů a budování důvěry.

Intenzivní metodický kurz nenásilné komunikace, mediace a divadla pro práci s dětmi a mládeží s Martinou Čurdovou

Akreditovaný kurz MŠMT v rozsahu 50h

Komu bude kurz užitečný

Pedagogičtí pracovníci

Sociální pracovníci

Rodiče

Terapeuti

Co bude náplní kurzu

Bude toho hodně – hlavně pohybu, hraní, cvičení, zkoušení, legrace a tvořivosti, ale taky citlivosti, zpřesňování, objevování a zkoušení nových věcí. S Martinou Čurdovou se budete přiměřeně hýbat i mluvit. Martina umí vytvořit bezpečný prostor pro učení, při kterém se budete bavit, potit, smát se i přemýšlet. Dostanete 5 dní plných inspirativních a přenositelných aktivit, které budete moci v práci s dětmi a mládeží používat k jejich rozvoji. Nenásilná komunikace ve spojení s divadlem vytváří skvělé spojení, které přináší účastníků radost, napojení, důvěru, bezpečí a růst.

Procvičování a prohlubování základů nenásilné komunikace

Abyste zvětšili šanci, že Vám bude rozumět a příjemci Vašeho sdělení budou mít ochotu Vám naslouchat, potřebujete pilovat nejen naladění, ale také formulaci. Dobrá zpráva je, že nenásilná komunikace nabízí strukturu, zaměření i slovník. Procvičovat budeme tedy sebevyjádření postavené na dobrém sebenapojení, pojmenování pocitů a potřeb a formulování jasné prosby.

Rozšiřování možností práce s emocemi, falešnými pocity a potřebami

Kolem emocí máme většinou všichni spoustu pravidel, myšlenek a soudů. Na našem kurzu se budete učit, jak k nim přistupovat s úctou, kterou si zaslouží, protože jsou našimi nepostradatelnými pomocníky. Budeme se učit je rozeznávat, pojmenovávat, prociťovat a dešifrovat. Naučíme se rozlišovat pocity a falešné pocity a půjdeme pod ně – k potřebám. 

Základní principy a dovednosti mediace podle nenásilné komunikace

Mediace je zvládnutí konfliktu za pomoci nestranného pomocníka – mediátora. Seznámíme Vás s tím, jak mediace vypadá, jaké jsou její fáze a principy a projdeme si jednotlivé dovednosti – stopování, přenos, tahání za uši apod. To vše se Vám bude hodit nejen v reálných konfliktech, ale budete také vědět, co můžete trénovat např. s Vašimi žáky.

Poskytování empatie podle nenásilné komunikace

Někdy si lidé pod empatií představují souhlas, soucit, lítost… Na našem kurzu Vás provedeme empatií podle nenásilné komunikace – empatické naslouchání a empatie sobě dodávají komunikaci potřebný prostor, plynutí, větší jasnost i ochotu ke změně. A to se hodí, ne?

Vytváření dohod podle nenásilné komunikace

Vyzkoušíte si vytvářet dohody, které se dají dodržet. A také uvidíte, že je to určitý proces:-)

Přetváření negativního obrazu "nepřítele"

Je dobrý start připustit, že někdo nás pěkně štve. Je fajn ale vědět, co s tím, co nám běží v hlavě, udělat, aby nás to nebrzdilo. Tomu se budeme věnovat:-)

Odhalování toho, co se skrývá za "ne"

“Ne” prostě někdy potřebuje naši empatii, trpělivost a detektivní přístup. Ukážeme si, jak na “ne” reagovat z pohledu nenásilné komunikace.

Cvičení sebenapojení

Sebenapojení je důležité pro to, abychom věděli, co se děje tady a teď, byli přítomní a mohli tak plnou pozornost věnovat tomu, co potřebujeme. Skvělý nástroj!

Zpětná vazba podle nenásilné komunikace

Zpětná vazba může být otřepané téma, ale nenásilka jej uchopuje docela hezky a citlivě a přitom díky její formulaci můžete druhému pomoct povyrůst.

Práce s intenzitou

Zvlášť u hněvu se intenzity můžeme obávat a ostatně, opatrnost může být mnohdy namístě. Umět ale vytvořit klidný prostor, ve kterém se intenzivní pocity mohou odehrát a přitom zůstat pro nás i ostatní bezpečné, je důležité a je to docela důležité učit děti. I tomu se budeme věnovat – jak emoce usměrnit a intenzitu ustát.

Kurz proběhne 28. dubna - 1. května a 26. - 29. května 2022 ve Valašském Meziříčí

S kým se při kurzu potkáte

MgA. Martina Čurdová

Divadelní režisérka, spoluautorka kurzu a lektorka

Martinu baví hlavně komunitní a dokumentární divadlo. Pracuje s lidmi po celém světě, často s komunitami, které prochází konflikty nebo se ocitli v náročné situaci – v Brazílii, na východní Ukrajině nebo na česko-německých hranicích. Hledá cesty, jak dát lidem možnost vyprávět své vlastní příběhy a sdílet je s ostatními. Ráda pracuje se všemi věkovými kategoriemi, od dětí po seniory, často v rámci jednoho projektu. Spojuje nejrůznější přístupy – fyzické divadlo, tanec, akrobacii, práci s loutkami, storytelling, nová média a nenásilnou komunikaci.

MgA. Karolina Pincosy

Pořadatelka a spoluautorka kurzu

Karolina je zakladatelka 4UŠÍ, kde působí jako mediátorka a terapeutka. Díky setkání s Ivou mohla do Česka přinést profesionální výcvik v mediaci podle nenásilné komunikace a zařadit tak tento plnohodnotný přístup mediace mezi ostatní směry. Karolina je absolventka výcviku Mediace pro život a má za sebou také 100h mediačního výcviku u Asociace mediátorů České republiky. Kája svůj smysl pro vztahy, napojení a well-being propojuje s oblastí interiérového a exteriérového designu a pomáhá tak lidem vytvářet prostředí, které odráží jejich individualitu i to kým jsou jako rodina.

Kde kurz proběhne

Valašské Meziříčí je příjemné místo s mnoha velkými stromy, řekou, zázemím ubytování, dopravy i stravování. Náš kurz proběhne právě tady. Přesnou adresu místa konání kurzu upřesníme v dostatečném předstihu.

Kolik zaplatíte

11950 Kč

  • Součástí ceny je profesionální a odborné vedení kurzu
  • Jako účastník obdržíte přehledný manuál
  • Ubytování a stravu si účastníci zajišťují sami.
  • Máte otázky? Ozvěte se nám! Karolina Pincosy / 774 230 381

Podmínky účasti

Pokud zvažujete účast na tomto kurzu, prostudujte si prosím také podmínky k jeho účasti. V případě, že se do kurzu přihlásíte a pošlete nám přihlášku, Vás budeme kontaktovat emailem. Po uhrazení účastnického poplatku pak budeme s Vaší účastí stoprocentně počítat. Vzhledem k situaci pandemie koronaviru, ochraně zdraví i zmenšení rizika jakýchkoli komplikací života jednáme podle zásad předběžné opatrnosti a řídíme se vládními nařízeními. Pravidla a nařízení průběžně sledujeme a budeme účastníky i zájemce informovat o tom, zda a jak se mění podmínky účasti.

Přihlášení

Souhlasím s podmínkami účasti a tímto potvrzuji, že jsem se s nimi seznámil/a.
Ano, souhlasím s odesláním a zpracováním mých osobních údajů zapsanému spolku 4UŠI za účelem komunikace nezbytné pro organizaci a realizaci kurzu Nenásilka - aby děti prospívaly. S mými údaji bude zacházeno bezpečně a zodpovědně a nebudou předány třetí straně bez mého souhlasu. Zapsaný spolek 4UŠI údaje zpracovává dle platných zákonů a dle Zásad ochrany osobních údajů 4UŠI, z. s., se kterými jsem se seznámil/a.
Máte otázky, chcete se ujistit, potřebujete další informace?

Kontaktujte Káju Pincosy na tel. č. 774 230 381 nebo nám napište na info@4usi.cz.